TOP

Prečo je pre deti dôležitá efektívna pedagogika? Ide o kognitívne a exekutívne funkcie mozgu

Prečo je pre deti dôležitá efektívna pedagogika? Ide o kognitívne a exekutívne funkcie mozgu
Zdroj: istockphoto.com
GALÉRIA
Viete, prečo je pre deti dôležité, aby sa vzdelávali a prijímali informácie efektívne?
  • Všetko, čo chcete vedieť na tému: Deti >>

Samotné slovo exekutívne znamená - výkonnostné čiže riadiace. EFM sú rovnako dôležité ako kognitívne t.j. poznávacie funkcie (vnímanie, pamäť, pozornosť, myslenie, reč).

Ako nás ovplyvňujú kognitívne a individuálne exekutívne schopnosti?

Okrem kognitívnych schopností, ktorých úroveň je individuálna, vplývajú na schopnosť učenia – prijímania informácií aj individuálne exekutívne funkcie mozgu (súhra predného laloku s malým mozgom).

Tieto funkcie sú významné nielen v smerovaní pozornosti, ale aj v sebakontrole, v schopnosti detí dodržiavať pravidlá, plánovať a podobne.

Práve oslabenie týchto častí / funkcií mozgu môže spôsobovať hyperaktívne až prudké reakcie, odmietanie až agresívne správanie, zvlášť u detí v predškolskom veku.

Kvalite týchto procesov zodpovedá aj kvalita osobných samoregulačných, ale aj interaktívnych, sociálnych prejavov , t.j. ako dokážeme plánovať a organizovať vlastné aktivity (aj povinnosti) a ako dokážeme spolupracovať .

Kognitívne funkcie zabezpečujú čo, koľko a v akých detailoch sme schopný vnímať a spracovať, pričom súčasťou exekutívnych funkcií sú aj vôľa, schopnosť priebežnej kontroly a opravy prípadných chýb, schopnosť riadenia vlastnej pozornosti žiadúcim smerom, odklon od nežiadúcich podnetov, predvídanie budúcich dejov, sebakontrolu, formuláciu realistických cieľov a určovanie priorít.

Treba ich zosúladiť

Vďaka EFM sa nám darí zosúladiť viac činností naraz, rozpoznávať chyby a poučiť sa z nich, prispôsobiť sa zmenám.

Umožňujú nám plánovanie, určenie priorít, postupov, organizovanie všetkého druhu, riešenie problémov a efektívne využívanie času.

Pri nedostatočnom vývine EFM pozorujeme u detí nekontrolovanú aktivitu, prebiehanie od jednej činnosti k druhej, spontánne výkriky, povrchné riešenie úloh, alebo naopak, neschopnosť odtrhnúť sa od aktuálnej činnosti, napriek dohode.

Pri hodnotení stavu a edukácií zdravého dieťaťa si treba zároveň uvedomiť jeho vek a primeranosť našich požiadaviek, metód a foriem, ako s dieťaťom postupujeme.

V každom prípade je významné citlivé primerané emočné sprevádzanie dospelých, trpezlivý a vysvetľujúci prístup, úprimný záujem o prežívanie dieťaťa, rovnako ako rôznorodá životospráva a obzvlášť v predškolskom veku - poznávacie pohybové aktivity podporujúce všestranný vývin.

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ