TOP

Kazia sa a rozpadávajú zúbky napriek všetkým vašim snahám? Strašiak menom medové zuby

Kazia sa a rozpadávajú zúbky napriek všetkým vašim snahám? Strašiak menom medové zuby
Zdroj: iStockphoto
GALÉRIA
Vošli sme do zubnej ordinácie, keď si naša nová zubárka všimla dcérkine predné horné zúbky. Jedného už nieto (trhali na zubnej pohotovosti), z druhého je len kýptik, ďalšie štyri vyzerajú hrozne. Rozpadávajú sa.

Zubárku mi vychvaľovali ako jednu z najlepších. „Ále, ále, niekto má rád sladkosti,“ pozrela na mňa a ja som cítila odsúdenie. Asi nemusím hovoriť, že moja dcérka do dvoch rokov sladkosti poriadne nevidela. Zúbky sa jej kazili od roka. Sú to medové zuby.

Vina padá na matky

Kam vkročím a dcérka sa usmeje, pohľady sa nasmerujú ku mne. Vidím v nich odsúdenie – ako som to mohla dopustiť? Neviem, že deti majú jesť sladkosti len príležitostne? Hádam len nesladím aj čaj?

Hádam jej neponúkam sladené nápoje? Nepapá dostatok zeleniny? Prestala som sa obhajovať. Ani naša zubárka mi neverí. Pozerá na mňa s krivým úsmevom, prikyvuje, ale myslí si svoje. Tak som sa nahnevala. Pretože JA za to môžem. A vy nie? Nie sú to matky, ktoré za všetko môžu?

Ani nemusím spomínať, že dcérka poriadne nevie, čo sú sladkosti, sladené nápoje, sirupy. Pozná ich len príležitostne, aj to vďaka babkám. Som kvôli tomu krkavčia mama : ). Papá dostatok zeleniny, ovocia. Prečo teda padá na mňa vina zo všetkých strán za jej medové zuby?

Kazia sa jej jeden za druhým. Zubárka bezmocne krúti hlavou, treba počkať, kým vypadnú. Ostatne vŕta a dcérka plače. Kde robím chybu? Študovala som a hľadala všade. Pýtala som sa a radila. Výsledok? Žiadny. Ani odborníci sa nevedia zhodnúť.

Na internete toho nájdete k medovým zubom veľa. Všetko sú to ale mýty. Napríklad tie, že za všetkým stoja fľaše s dudlom a cumle máčané v mede. Keď toto obvinenie vyvrátili dojčené deti, ktoré cumle ani fľaše nemajú, no medové zuby áno, obvinenie padlo na nočné dojčenie.

Nemecký lekár to výstižne zhrnul

Ďalším mýtom bolo oblizovanie lyžičiek, dudlov rodičmi. Keďže za pokazenými zúbkami stojí baktéria Streptococcus mutans, prenášajú ho takto nezodpovedne deťom do úst. Švédski vedci však štúdiou zistili, že vďaka slinám rodičov sa znížilo u detí riziko vzniku alergií a ekzémov.

Môžu za to sladkosti? Kto potom vysvetlí medové zúbky u detí mladších ako jeden rok, ktoré k jedlu ešte neprivoňali? Zlá technika čistenia? Ako je potom možné, že zúbok vyšiel von už porušený?

Antibiotiká u detí? Ak ich ešte nebrali? Antibiotiká u tehotných mamičiek? Ak žiadne nebrali? Rozprávala som sa s mamičkami a najlepšie to asi zhrnul jeden zubár v Nemecku, ktorého v zúfalstve navštívila jedna z nich: „Je to časté u tejto generácie detí. Zatiaľ nevieme, čím to je spôsobené.“

Spýtajte sa zubárov a nie jedného. Našla som zubárku, ktorá tvrdí, že jesť môžete hocičo (asi aj tony sladkostí), pokiaľ viete, ako si čistiť zuby.

Ďalší sa odvolávajú na genetiku. Iní na výživu dieťaťa, matky počas dojčenia či matky v tehotenstve. A tu sa dostávame k strave – nech už je to s ňou, ako chce, niektorí sú presvedčení, že práve ňou dokážete stav zúbkov u detí zvrátiť. Ako je to možné?

Zubár cestujúci po svete

Do rúk sa mi dostala oslavovaná aj zatracovaná kniha Ramiela Nagela Cure Tooth Decay (Liečba zubného kazu). Tento Američan ostal rovnako zaskočený, keď jeho dobre živená dcérka otvorila ústa s kazmi. Knihu, teórie a názory založil na dlhoročnom výskume kanadského zubára Westona A. Pricea.

Skúmal vzťah medzi stravovaním a dentálnym a fyzickým zdravím u rôznych domorodých kultúr po celom svete. Že zlá strava stojí za mnohými zdravotnými problémami vrátane tých zubných, asi netreba dodať. Nagel preto vypracoval kompletný stravovací plán pre deti aj dospelých, ktorý by mal nielen zabezpečiť pre zuby zdravie, ale zastaviť a vyliečiť zubný kaz.

Nie je však jediný. Prílišná konzumácia rafinovaného cukru, obilnín (obsahujúcich antinutrient kyselinu fytovú, zabraňujúcu vstrebávaniu dôležitých minerálov ako vápnik, fosfor, horčík), polotovarov, fastfoodov, mäsa zvierat odchovaných v zajatí (o zelenej tráve ani snívať nemôžu, keďže ju nikdy nevideli), ovocia a zeleniny pomaly vyrábaných na bežiacom páse v továrňach (trochu preháňam) stojí za mnohými civilizačnými chorobami. To sa dávno vie. Tak v čom je Nagel iný?

Čo by v jedálničku nemalo chýbať? Mäso

Cure Tooth Decay je kniha, ktorá ma zaujala negatívnym stanoviskom voči vegetariánskej (vegánskej nehovoriac) strave a presvedčením, že cesta za uzdravenim zubov vedie cez jedlo bohaté na proteíny, tuky a chudobné na vlákninu.

Autor podporuje rodičov a deti, aby konzumovali čo najviac a čo najčastejšie čerstvé (nie mrazené) mäso, vnútornosti (najmä nadobličky, pečeň, mozog, krv) a iné produkty (surové vajcia v smoothies, kyslé mlieko, cmar, srvátka, jogurt, kefír, plnotučné mlieko) zo zvierat odchovaných na zelenej tráve, pridať môžete fermentovaný olej z treščej pečene (poriadne drahý), surové morské plody (ustrice, mušle, rybie vajíčka, kraby, homáre).

Pozitívne sa stavia k vývarom z rybej hlavy a všetkých kostí, aké zoženiete, zeleninovým polievkam s listovou zeleninou, zeleninovým džúsom, sladkým zemiakom, koreňovej zelenine a akejkoľvek fermentovanej zelenine (proces fermentácie zvyšuje stráviteľnosť). Ak alkohol, zelenú dáva Ramiel Nagel domácemu alkoholu a medovine.

Antinutrienty stoja proti nám

Samozrejme nemá byť denný jedálniček zložený zo všetkého naraz. No dennou konzumáciou týchto jedál dokážete podľa autora zdraviu zubov jedine pomôcť.

Pravdou je, že v súčasnosti je problém zostaviť denné menu sebe a svojim deťom tak, aby v ňom bolo dostatočne zastúpené jedlo bohaté na kvalitné tuky, pretože práve v nich sú rozpustné tak potrebné vitamíny ako A, D, E a K (na význam vitamínov D a K sa čoraz viac upozorňuje) a minerálov ako vápnika, fosfor a horčík, ktorých nedostatok stojí za nielen zubným kazom, ale aj problémami s kosťami.

Občas zabúdame, že zelenina a celkovo rastliny si miliónmi rokov vývoja vytvorili na svoju obranu voči svojim predátorom (nám a zvieratám ako konzumentom) celkom efektívnu obranu v podobe antinutrientov, zabraňujúcich vstrebávaniu prospešných látok, ktoré obsahujú (medzi nimi aj spomínanú kyselinu fytovú).

Čo som si z toho zobrala

Takže čo mi ako matke vinníčke ostáva? Keďže nie som zástancom každodennej konzumácie mäsa (ani pediater nám to neodporúčal), skombinujem zdravý rozum (stále verím, že ho mám) a všetko, čo som si kedy naštudovala.

Fermentovaný rybí olej, zdravé tuky, veľa doma vypestovanej zeleniny (bohatej na vit. C ako brokolica, karfiol, kapusta, kaleráb, paprika, kel) a ovocia (záhrada len začína, tak musí postačiť aj obchodová – len mi nehovorte o bio, pretože o tej som počula pár šťavnatých historiek), veľa vývarov (rybiu hlavu vychvaľujú aj makrobiotici).

Naštudovať si musím aj spôsoby, ako neutralizovať antinutrienty, pretože doma pečený chlebík milujeme. Napokon tráveniu prospieva kyslá zelenina (repa, kapusta, uhorky, papriky, čalamády).

Problém ale bude zohnať morské živočíchy či maslo a syry priamo od chovateľa. Ak máte nejaké tipy, sem s nimi! Niektorých istotne napadne, že my, Slováci, nie sme odchovanci na morských plodoch. Náš digestívny systém vyrastal na iných rybách. Správne. Čo je lokálne, to sa počíta.

A napokon čo s tými pokazenými zubami? Naša zubárka nad nimi myká plecom. Zistila som, že na Slovensku to je bežná prax, ale medové zúbky by sa nemali nechať osudu. Pomôcť môžem, ak po čistení zúbkov nechám zúbok aspoň dvadsať minút tak, pretože kefka odstráni zubný povlak zo zubnej skloviny, ktorý ju ale na druhej strane chráni.

Napokon bude najlepšie nájsť zubára, ktorý aspoň pouvažuje nad niečím ako pečatenie zúbkov, korunkovanie, či dostavanie fotokompozitnou hmotou, o ktorých existencii som doteraz nemala ani potuchy (má moja zubárka?). Čo vy a vaše deti s medovými zúbkami?

Podobné články

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ