TOP

Príznaky, ktoré by mal poznať každý rodič: Ako rozoznať prehriatie a úpal u dieťaťa?

Ako rozoznať prehriatie a úpal u dieťaťa?
Ako rozoznať prehriatie a úpal u dieťaťa?
Zdroj: Profimedia
GALÉRIA
Úpal a prehriatie u dieťaťa - tieto veci by mal vedieť každý rodič. Kedy hrozí a čo treba sledovať, ak sa nám dieťa nezdá? Aj dnes nás čaká horúce počasie, preto dávajte pozor na seba aj svoje deti.

Kedy hrozí deťom prehriatie a čo sledovať?

Vysoké teploty vo štvrtok potrápia celé Slovensko. Meteorológovia pre všetky okresy vydali výstrahu prvého či druhého, pre niektoré lokality dokonca tretieho stupňa. Platia od 13.00 h do 18.00 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

Výstraha tretieho stupňa sa týka okresov Pezinok, Senec, Krupina, Veľký Krtíš, Komárno, Levice, Nové Zámky, Šaľa, Dunajská Streda a Galanta. Teplota tam môže stúpnuť až na 38 stupňov Celzia. „Výskyt uvedenej vysokej teploty vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti veľmi zriedkavý a pravdepodobnosť poškodenia zdravia a ohrozenia života spôsobeného nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ upozornili meteorológovia.

Výstraha druhého stupňa sa vzťahuje na celý Trenčiansky kraj, väčšinu Banskobystrického kraja a Prešovského kraja i okresy Bratislava, Malacky, Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Hlohovec, Piešťany, Skalica, Senica, Trnava, Martin, Turčianske Teplice a Žilina. Vo zvyšných lokalitách platí výstraha prvého stupňa.

Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a rôzne zdravotné komplikácie. Treba preto dodržiavať viaceré odporúčania, dbať by sa malo napríklad na pravidelný pitný režim. Vyplýva to z odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na webe Slovenského hydrometeorologického ústavu.

„Medzi rizikové skupiny obyvateľstva patria deti, starší ľudia, tehotné ženy a chronicky chorí ľudia - najmä osoby so srdcovocievnymi, dýchacími alebo mentálnymi ochoreniami či osoby s nadváhou,“ priblížil úrad.

Vysoké teploty sa podľa neho spájajú napríklad so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou či zvracaním. ÚVZ preto apeloval na ľudí, aby počas horúčav dodržiavali pravidelný pitný režim, a to aj v prípade, že nepociťujú smäd. „Obmedzte fyzickú námahu a nezdržiavajte sa na priamom slnku,“ dodal.

S horúčavami hrozí riziko prehriatia, najmä u malých detičiek. Ako zistiť, že niečo nie je v poriadku? Nástrahy číhajú doma počas horúcich dní, ale aj na dovolenke:

1. Je horúce na dotyk

Každý rodič má časom “v ruke” teplomer a rozpozná na prvý dotyk, kedy je už dieťa príliš teplé. Ide o veľmi jednoduchý a jasný príznak, že niečo sa deje, a nemusí za tým byť vždy infekcia. V každom prípade ak sa vám dieťa zdá horúce, zmerajte mu teplotu teplomerom, malým deťom najlepšie v konečníku.

Skontrolujte, či dieťatko nie je príliš naobliekané. Teplotu kože kontrolujte v oblasti uší, krku a chrbátika, kde je menej skreslená teplotou okolitého prostredia. Studené ruky, nohy či nos zvyčajne nevypovedajú o teplote tela. Pri horúčke sú často tieto časti studené, nakoľko telo sa snaží centralizovať krvný obeh do najdôležitejších orgánov, ktoré sú v strede tela.

2. Červená pokožka

Sami viete, ako vaše dieťatko vyzerá za normálnych okolností. Neprirodzene červená pokožka je niekedy prvé, čo si na prehriatom dieťatku všimnete - skôr, ako sa ho dotknete.

Ak je dieťa už červené ako cvikla, má rýchly pulz, trpí nevoľnosťou, ide o známky úpalu. Zmerajte dieťaťu teplotu v konečníku, podávajte mu dostatok tekutín a nenechávajte ho dlhšie v teple. Dajte ho ľahnúť. Ak ťažkosti neustúpia do pol hodiny, vyhľadajte lekársku pomoc.

3. Horúčka bez potenia

Ide o nebezpečnú kombináciu, pri ktorej sa telo neochladzuje prirodzeným spôsobom - potením. Ak máte u dieťaťa podozrenie na úpal, má horúčku nad 38 stupňov a nepotí sa, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.

4. Má rýchly pulz

Deti majú pri prehriatí a horúčke zrýchlený pulz. Najmenjšie deti majú aj pokojovo rýchlejší pulz ako dospelí, avšak pri zvýšení telesnej teploty sa ešte zrýchľuje. Zvyčajne je sprievodným príznakom aj zrýchlenie dychu.

5. Je letargické, nereaguje

Ide o vážny príznak, že telesná teplota ovplyvňuje nervový systém. Ak zbadáte známky nadmernej ospalosti, letargie u svojho bábätka, zbystrite pozornosť, skontrolujte jeho telesnú teplotu. Dieťaťu s poruchami vedomia volajte 112.

6. Vracanie

Vracanie býva sprievodný príznak úpalu, ktorý môže vaše podozrenie potvrdiť. Bábätko vám ťažko vysvetlí, že mu je nevoľno, ale sami si môžete všimnúť nepokoj, odmietanie jedla či napínanie.

7. Zmätenosť, zmena správania

Dieťatko môže byť úplne dezorientované. Zmeny správania, neadekvátne reakcie bývajú podozrivé a môžu byť súčasťou úpalu či prehrievania. Niektoré deti mávajú pri horúčkach halucinácie.

Vžite sa do kože dieťaťa

Aby sme vedeli odhadnúť, ako svoje dieťa obliecť, musíme si predstaviť sami seba v ich pozícii. Bolo by nám príjemne vo svetríku a čiapke v izbe, v ktorej je 25 stupňov?

Najmä u malých bábätiek je dôležité mať na pamäti, že značnú časť tela ochladzujú hlavičkou, preto v komfortne vykúrenej miestnosti nedávajme bábätku čiapku. V lete nenechávajte deti v kočíku na slnku či v horúčavách, keď sa sami utekáte schovať do chládku. Správne obliekanie detí nie je nič zložité, stačí sa vžiť do ich kože.

Cenné rady pediatričky - ako liečiť deti a na čo myslieť pred letom, počas leta, ale aj pri cestovaní na dovolenku. Ktoré lieky sa vám môžu v starostlivosti o dieťatko hodiť? Ako postupovať pri prehriatí detského organizmu?

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ