Koľko hodín potrebujete spať, aby ste žili dlhšie? Vedci už majú konkrétne číslo
Vedci z Vanderbilt University Medical Center v Nashville uskutočnili prelomovú štúdiu, ktorá vrhá nové svetlo na vzťah medzi dlhovekosťou a kvalitou spánku. Ukázalo sa, že ani príliš málo, ani príliš veľa spánku neprospieva zdraviu a môže mať skracujúci vplyv na dĺžku života.
- Vedci z Vanderbilt University Medical Center uskutočnili štúdiu, ktorá ukázala, že ani príliš málo, ani príliš veľa spánku neprospieva zdraviu a môže mať skracujúci vplyv na dĺžku života.
- Analýza údajov od viac ako 47 000 ľudí ukázala, že krátky aj dlhý spánok zvyšujú riziko predčasného úmrtia.
- Vedci identifikovali deväť rôznych 'spánkových trajektórií' pozorovaním zmien v odpočinkových návykoch účastníkov počas 12 rokov, z ktorých päť rokov bolo venovaných intenzívnemu monitorovaniu.
- Ideálna dĺžka spánku je sedem až deväť hodín za noc; nedodržiavanie tohto času niekoľko rokov po sebe zvyšuje riziko úmrtia o 29 %.
Analýza údajov od viac ako 47 000 ľudí ukázala, že krátky aj dlhý spánok zvyšujú riziko predčasného úmrtia.
Koľko hodín je idálne spať?
Vedci identifikovali deväť rôznych "spánkových trajektórií" pozorovaním zmien v odpočinkových návykoch účastníkov počas 12 rokov, z ktorých päť rokov bolo venovaných intenzívnemu monitorovaniu.
Podľa odborníkov je ideálna dĺžka spánku sedem až deväť hodín za noc. Nedodržiavanie tohto času niekoľko rokov po sebe zvyšuje riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny v priemere o 29 %.
Aké poruchy spánku poznáme?
Poruchy spánku nemusia byť iba neschopnosť zaspať či skoré budenie. Z času na čas sa porucha spánku objaví u každého z nás, je to normálne a príčiny bývajú veľmi rôznorodé. Dôležité je či ťažkosti trvajú dlhodobo, či vám zasahujú do bežného fungovania a ovplyvňujú napríklad vašu schopnosť pracovať či venovať sa koníčkom. Poruchy sa týkajú kvality alebo množstva spánku, prípadne oboch.
Zbystrite pozornosť, ak:
-cez deň pociťujete únavu napriek 7 a viac hodinám nočného spánku
-je pre vás problém zvládať bežné každodenné aktivity
-pravidelne máte problémy so zaspávaním, privčasným budením či častým budením v noci
Poznáme viac ako 80 druhov porúch spánku! Medzi najčastejšie patria:
- Insomnia - nespavosť. Ide o neschopnosť zaspať či spať dostatočne dlho. Chronická je nespavosť trvajúca najmenej počas 3 mesiacov aspoň 3x týždenne, s následnou únavou či dráždivosťou počas dňa
- Syndróm obštrukčného spánkového apnoe - počas spánku máte prestávky v dýchaní (apnoe) s následným narušením spánku
- Narkolepsia - nedokážete ovládať schopnosť zaspať, zaspíte kdekoľvek a náhle, bez vôľového ovplyvnenia
- Syndróm nepokojných nôh - po uľahnutí na spánok máte nutkavú potrebu hýbať s nohami a cítite v nich nepríjemné pocity, ktoré vám bránia zaspať
- Poruchy spánku ako dôsledok práce na zmeny - ak pracujete aj v noci, môžete mať problémy s prirodzeným cyklom dňa a noci, na ktoré je naše telo od prírody nastavené. Poruchy spánku sú zvyčajne dôsledkom dlhšieho obdobia práce na zmeny. V noci môžete mať problém spať, cez deň vás potrápi nadmerná či nečakaná spavosť.
- Syndróm oneskoreného spánku - zaspíte až najmenej dve hodiny po tom, čo sa uložíte na spánok, pričom následne máte ráno problém načas vstať.
- Parasomnie - napríklad nočné mory - strašidelné, desivé živé sny počas spánku, zvyčajne spôsobujú aj sprievodné rušivé prejavy - búšenie srdca, zvýšenie tlaku a podobne. Nočnými morami trpí až 75% detí! Medzi parasomnie patrí aj námesačnosť - telo sa prebudí zo spánku a svaly normálne fungujú, ale keďže nie ste úplne prebudení, ide to mimo vašu vôľovú kontrolu.