Prepíše históriu aj po druhý raz? Najskôr musíte spoznať príbeh jej mamy, aby ste spoznali skutočnú Kamalu Harris: Bez nej by nebola, kým je...
Do amerických prezidentských volieb už neostávajú ani tri mesiace a môžeme očakávať, že pôjde do tuhého. Proti kontroverznému podnikateľovi Donaldovi Trumpovi sa postavila súčasná viceprezidentka Kamala Harrisová, ktorej meno bolo ako prvé skloňované, keď odstúpil Joe Biden.
O tom, že nás čaká napínavý súboj, sme sa mohli presvedčiť už aj v posledných dňoch, ktoré odhalili, že Harrisová podľa prieskumov vedie v 3 kľúčových štátoch a Trump sa postupne začal obúvať do zhadzovania svojej súperky.
Harrisová získava prevahu, Trump tvrdí, že má právo na osobné útoky
Donald Trump ostáva verný svojmu štýlu komunikácie a ostrej prezidentskej kampani. Kamalu Harrisovú počas svojho posledného vystúpenia urážal, tvrdil, že by bola mizernou prezidentkou, že nemá veľkú úctu k jej inteligencii a navyše si myslí, že na osobné útoky a urážanie má plné právo. Odôvodnil to tým, že sa na ňu hnevá kvôli tomu, že proti nemu aj ostatným ľuďom použila justičný systém ako zbraň. Podľa politológov Trump začína obdobnú komunikáciu ako v kampani proti Hillary Clintonovej.
Naopak Kamala Harrisová na odpovede novinárov zatiaľ odpovedá len zriedkavo a od Bidenovho odstúpenia sme ich spolu videli vystúpiť až teraz, keď sa pred ľudí postavili po niekoľkých týždňoch, aby vyzdvihli zníženie cien liekov. Od ľudí získali búrlivé ovácie.
Podľa politológov môže byť Trump jednou z najsilnejších zbraní v kampani Harrisovej, pretože jej svojou už dobre známou šou robí v podstate reklamu a mal by svoju komunikáciu zmeniť, pretože už nemusí fungovať ako proti Clintonovej. Výsledky prieskumov to teraz možno potvrdzujú, ale na závery je ešte priskoro.
Skutočný príbeh Kamaly Harrisovej
Čaká ju nepochybne náročný boj, avšak Kamala je ambicióznou političkou, ktorá bola počas svojej kariéry už neraz podceňovaná. Je známa svojimi postojmi proti rasovej segregácii, zákazom interrupcií, venovala sa prípadom sexuálneho zneužívania alebo zločinom na deťoch. Poznáte ale jej skutočný príbeh?
Kandidátka na prezidentku má aj ľudskú stránku plnú emócií, ktorá stojí za zmienku. Na prvom mieste pre ňu bola vždy rodina, silné vzťahy a až potom tvrdá práca. Výchova jej mamy, ktorá na dve dcéry ostala sama ako pracujúca slobodná matka, ju ovplyvnila aj v kariérnom živote a sama Kamala tvrdí, že pre ňu nie je v živote väčšej pocty, než byť dcérou svojej mamy.
Ak chcete skutočne spoznať Kamalu Harrisovú, jej hodnoty a poslanie, musíte najskôr spoznať príbeh jej mamy. Bez toho to podľa jej sestry nejde.
Krásny vzťah plný rešpektu má aj s manželom a svojimi nevlastnými deťmi. Ich láska začala s rande na slepo a krátkym mailom, ktorý odštartoval ich spoločnú budúcnosť.
Prepíše opäť históriu?
Ak by Kamala Harrisová uspela v prezidentských voľbách, stala by sa prvou ženou v prezidentskej funkcii v Spojených štátoch, prvou prezidentkou Afroameričankou, prvou prezidentkou indického pôvodu a aj ázijského. Prvenstvá však Kamale nie sú cudzie, už ako viceprezidentka Spojených štátov sa zapísala do histórie ako prvá žena v tejto funkcii, tiež prvý človek afroamerického pôvodu a aj ázijskoamerického.
O prvenstve jej neustále hovorila už od detstva aj jej mama, ktorá ju zdá sa, pripravovala na situácie, v ktorých môže Kamala prepísať dejiny. Chcela, aby vedela, že môže byť prvá, len sa má uistiť, aby nebola poslednou.
O tom, ako výborne pripravená je Kamala Harrisová na funkciu prezidentky a rovnako o bojoch, ktoré ju čakajú, napísala aj Hillary Clintonová, ktorá bola súperkou Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v roku 2016. „Viem niečo o tom, aké ťažké môže byť pre silné kandidátky prebojovať sa cez sexizmus a dvojité štandardy americkej politiky. Nazvali ma čarodejnicou, „nechutnou ženou“ a oveľa horšie,“ píše Clintonová.
Rodina vždy na prvom mieste
Kamala Harrisová je ženou, ktorá sa dokázala už neraz presadiť, vie sa postaviť sama za seba, ale aj za práva ostatných, napreduje napriek všetkým pochybnostiam a kritike a hrdo zvádza boje vo svete, ktorý je ešte stále viac považovaný za mužský. Laicky by sme mohli povedať, že si ide za svojím a nezľakne sa ani v prípadoch, kedy by mala ten-ktorý boj vyhrať ako prvá.
Na druhej strane je milujúcou partnerkou, starostlivou nevlastnou mamou, jednou z najbližších osôb pre svoju sestru Mayu a nekonečne vďačnou dcérou, pre ktorú je rodina vždy na prvom mieste.
Na prvý pohľad dva celkom odlišné svety spája v jeden. Práve tieto hodnoty jej vštepila jej mama Shyamala Gopalan Harrisová, ktorá bola pre svoje dve dcéry silným príkladom toho, čo všetko môže dokázať žena, pokiaľ na svojich cieľoch dostatočne tvrdo pracuje a zároveň im neustále pripomínala, že vo svojom rebríčku hodnôt majú mať rodinu na tej najvyššej priečke.
„Môžeš byť prvá v mnohých veciach, ktoré urobíš“
Shyamala bola aktivistkou a vedkyňou v oblasti biomedicíny, kde pracovala na výskume rakoviny prsníka. Zomrela v roku 2009 na rakovinu hrubého čreva, no jej odkaz žije v naďalej v jej dcérach. „Hoci mi chýba každý deň, nosím ju so sebou, kamkoľvek idem. Myslím na jej životné boje, na hodnoty, ktoré ma naučila, na jej odhodlanie zlepšiť zdravotnú starostlivosť pre nás všetkých," napísala Kamala.
„Na zemi nie je žiadny titul ani ocenenie, ktoré by som si vážila viac, než to, že som dcéra Shyamaly Gopalan Harrisovej.“
Pre Kamalu bola mama vždy tou najväčšou inšpiráciou a často ju v médiách spomína. Vďaka jej výchove a príkladu je rodina jadrom jej celého života, no zároveň dokáže vo svete vnímať veci, ktoré ju ako človeka presahujú. Práve Shyamala Kamale jej celý život opakovala, že možno bude musieť urobiť veľa vecí ako prvá, no má sa len uistiť, aby nebola tou poslednou. „Moja sestra Maya a ja sme boli vychované silnou matkou. Naučila nás, aké dôležité je mať dobré vzdelanie. Naučila nás staromódnu hodnotu tvrdej práce. Naučila nás, aby nám nikto nediktoval, kto sme. Naučila nás nielen snívať, ale aj konať. Naučila nás veriť v našu silu napraviť to, čo je zlé,“ píše Kamala na svojich sociálnych sieťach. Shyamala bola mamou, ktorá ich neustále vyzývala k aktivite. Keď prišli jej dcéry domov s tým, že sa na niečo sťažovali, namiesto poľutovania sa ich spýtala, čo s tým chcú urobiť.
Vychovaná slobodnou matkou
Kamalina sestra Maya raz uviedla, že človek, ktorý nespozná život ich mamy Shyamaly, nemôže skutočne spoznať ani Kamalu. „Moja matka bola vychovaná v domácnosti, kde boli politický aktivizmus a občianske vodcovstvo prirodzené,“ napísala Kamala Harrisová vo svojej autobiografii z roku 2019, The Truths We Hold. „Obaja moji starí rodičia v nej pestovali silné politické povedomie.
Narodila sa so zmyslom pre spravodlivosť vtlačeným do duše."
Z Indie odišla sama do Ameriky, kde sa rozhodla študovať a bola aktívna v hnutí za občianske práva. Na jednom z protestov stretla Kamalinho otca Donalda J. Harrisa. Záujem o dianie v spoločnosti a dodržiavanie základných ľudských a občianskych práv zdedila Kamala po oboch rodičoch. Odmalička vyrastala v prostredí, v ktorom sa o tieto témy zaujímala celá rodina. Niet sa čo čudovať, že sa obe sestry dali na štúdium práva.
Hoci manželstva Shyamaly a Donalda skončilo rozvodom, Kamale so sestrou v detstve nič nechýbalo. Životom ich viedla inšpiratívna a silná žena, ktorá si od začiatku uvedomovala, že vychováva dievčatá zmiešanej pleti a vštepovala im veľa hrdosti (v tom najlepšom zmysle slova) a odhodlania. Naďalej pracovala na univerzite a popri tom zvládala vytvoriť svojim dcéram šťastný domov.
Podobný balans medzi pracovným nasadením a rodinným životom s úprimnými vzťahmi môžeme vidieť aj u Kamaly.
Ľudské práva, rovnosť a reprodukčná sloboda
Vzhľadom na doslova rodinný záujem o politiku a občianske a ľudské práva, naozaj nie je prekvapením, že Kamala Harrisová išla v stopách svojich rodičov po ceste aktivizmu. Výber štúdia a neskôr aj kariéra prokurátorky, následne viceprezidentky a dnes možno budúcej prezidentky vám môže pripadať ako jej prirodzený životný smer.
Avšak, Kamalina motivácia prišla počas štúdia na strednej škole v podobe jej spolužiačky, ktorá zohrala v rozhodovaní zlomovú úlohu. Jedna z jej kamarátok, Wanda Kaganová, sa jej zverila, že ju zneužil jej nevlastný otec. Až neskôr, v roku 2020, hovorí Kamala o tejto udalosti zo svojho detstva ako o skutočne formujúcej a tiež dôvode, prečo sa stala prokurátorkou. Ľudské práva sú dodnes výraznou časťou jej politiky. Je proti rasovej segregácii, trestu smrti, venovala sa témam ako obchodovanie s ľuďmi, sexuálne zneužívanie, zločiny páchané na deťoch, ženách, obchod s drogami, diskriminácia.
Je známa aj bojom za reprodukčné práva žien a počas celej svojej kariéry otvorene zastáva právo žien na interrupciu. Štátne zákazy potratov označila za „krízu zdravotnej starostlivosti“ a zdôraznila ich negatívny vplyv na úmrtnosť matiek. Jej postoj mal pozitívny vplyv už na kampaň Bidena.
Neustále podceňovaná, ale výborne pripravená pre tento moment – píše Hillary Clintonová
Ambiciózna politička bola počas svojej úspešnej kariéry niekoľkokrát podceňovaná. Podľa životopisca Dana Moraina zviedla v priebehu posledných dvoch dekád niekoľko úspešných bojov, kde svojím víťazstvom mnohých prekvapila.
Začínala ako štátna zástupkyňa v San Franciscu, kde sa síce vypracovala, no jej meno stále nebolo veľmi známe ani v čase, keď sa rozhodla kandidovať na post generálnej prokurátorky v Kalifornii. Napriek podceňovaniu bola Kamala v rokoch 2011 až 2017 vo funkcii generálnej prokurátorky a následne do roku 2021 bola v poradí treťou senátorkou Kalifornie – prvou s indickým aj jamajským pôvodom a v poradí druhou afroamerického pôvodu.
O podceňovaní Kamaly Harrisovej hovorí aj bývalá kandidátka, a súperka Donalda Trumpa v prezidentských voľbách z roku 2016, na prezidenta Spojených štátov amerických Hillary Clintonová. Podľa jej slov v New York Times je kariéra Kamaly veľmi inšpirujúca, pretože sa ako prokurátorka a senátorka nebála robiť odvážne rozhodnutia a zastávala ľudské a občianske práva. Bojovala proti sexuálnemu zneužívaniu, obchodníkom s drogami a spochybňovala Trumpovu politiku a kroky voči migrantom. Ako viceprezidentka pomáhala Bidenovi so zásadnými rozhodnutiami a po súdnom spore Roe v. Wade, kedy Najvyšší súd USA uznal právo na interrupciu v Spojených štátoch amerických, Kamala aktívne obhajovala obnovenie reprodukčných práv žien. „Harrisová je podceňovaná, rovnako ako mnohé ženy v politike, no na túto chvíľu je dobre pripravená,“ píše Clintonová. „Fakty sú na jej strane.“
Podľa Hillary Clintonovej je skúsená a predstavuje nový začiatok pre americkú politiku. Hoci voličom môže ponúknuť víziu zjednotenia, bude počas kampane čeliť predsudkom a silným hlasom, ktoré sa budú ozývať v jej neprospech. „Viem niečo o tom, aké ťažké môže byť pre silné kandidátky prebojovať sa cez sexizmus a dvojité štandardy americkej politiky. Nazvali ma čarodejnicou, „nechutnou ženou“ a oveľa horšie,“ vysvetlila Clintonová, prečo sa vie vcítiť do kože Kamaly Harrisovej.
Z rande na slepo až do Bieleho domu
Po vzore svojej výchovy dbá Kamala na šťastný rodinný život. Poznáte jej lovestory s manželom Douglasom? Podľa jej nevlastných detí sú doteraz zamilovaní ako na začiatku. Kamala Harrisová sa s Douglasom Emhoffom zoznámila v roku 2013 na rande na slepo. V tom čase pracovala ako generálna prokurátorka a Douglas mal úspešnú kariéru v právnickej firme. Iskra preskočila medzi touto dvojicou prakticky hneď. Kamala vo svojich memoároch The Truths We Hold z roku 2019 prezradila, že jej Douglas ráno po prvom stretnutí poslal mail, v ktorom napísal:
„Som príliš starý na to, aby som hral hry alebo niečo skrýval... Naozaj sa mi páčiš a chcem zistiť, či by nám to spolu mohlo fungovať.“ V roku 2014 sa zosobášili a podľa ich blízkych a Douglasovych detí sú doteraz zamilovaní ako počas svojich medových týždňov.
„V zákulisí je jednoducho úžasná, starostlivá, milujúca manželka a skvelá mama, teta, kamarátka,“ povedal Douglas pre magazín People. „Rada sa smeje, čo je skvelé. Veľmi rada varí, miluje hudbu. Proste je skvelou partnerkou v každom zmysle slova."
Prvá viceprezidentka a druhý gentleman Spojených štátov
Keď sa Kamala stala viceprezidentkou Spojených štátov, Douglas sa vzdal svojej kariéry v právnickej firme. Počas kampane a po Kamalinom zvolení za viceprezidentku sa rozhodol, že sa vzdá svojej pozície v právnickej firme, aby sa vyhol potenciálnym konfliktom záujmov a aby mohol ju plne podporovať.
Po jej zvolení obaja získali prvenstvo – Kamala sa stala prvou ženou viceprezidentkou a Douglas Emhoff sa stal druhým gentlemanom Spojených štátov - vôbec prvým mužom, ktorý zastával túto pozíciu, keďže dovtedy boli na jeho mieste vždy ženy. Po svojom odchode z právnickej firmy začal vyučovať právo na Georgetownskej univerzite. Jeho rozhodnutie vzdať sa kariéry bolo významným krokom, ktorým demonštroval svoju podporu Kamale a jej politickej kariére.
Recept na šťastné manželstvo
Kamala ma blízky vzťah aj so svojimi nevlastnými deťmi – Ellou a Coleom, ktorý ju dokonca požiadal, aby ich s jeho už manželkou Greenley práve ona zosobášila. Rodina bola vždy najdôležitejšou časťou Kamalinho života, čo môžeme vidieť nielen na jej vzťahu s mamou a sestrou, ale tiež v jej prístupe k manželstvu a nevlastným deťom. Coleovi s Greenley dala preto jednu vzácnu radu pre šťastné manželstvo:
„Bez ohľadu na to, ako veľmi budete unavení alebo koľko kilometrov vás bude deliť, nájdite každý deň spôsob, aj keby to malo byť až na jeho konci, ako sa k sebe priblížite, aby ste si navzájom povedali, že sa ľúbite.“