TOP

Napriek prázdninám choroby aj medzi deťmi stále šarapatia vo veľkom - stúpa aj prípadov ochorenia čierneho kašľa

Aj napriek prázdninám sú po Slovensku pozatvárané školy a škôlky, chorobnosť síce pre voľno trochu klesla, ale napríklad prípadov čierneho kašľa neustále pribúda
Aj napriek prázdninám sú po Slovensku pozatvárané školy a škôlky, chorobnosť síce pre voľno trochu klesla, ale napríklad prípadov čierneho kašľa neustále pribúda
Zdroj: istock
GALÉRIA
Len za minulý týždeň hlásili vyše dvesto nových prípadov čierneho kašľa. Zo všetkých krajov Slovenska. A hoci chorobnosť vo všeobecnosti klesla presne podľa predpokladov ÚVZ SR, kraje, kde jarné prázdniny skončili hlásia zatvorené školy a škôlky.

Prípadov čierneho kašľa pribúda, vyše 200 týždenne

Minulý týždeň podľa údajov ÚVZ SR bolo hlásených až 226 nových prípadov čierneho kašľa. Od začiatku roka tak Úrad verejného zdravotníctva zaznamenal už 1 546 prípadov, čo je veľká nárast. Veď len pred 8 dňami sme vás informovali, že od januára 2025 bolo nahlásených tisíc prípadov. Za minulý rok bolo celkovo až 7-tisíc chorých, o ktorých úrad vie.

„Ochorenia boli hlásené zo všetkých krajov SR, s najvyšším výskytom v Banskobystrickom kraji (chorobnosť 8,95/100.000),“ spresnil ďalej úrad s tým, že v poslednom období je týždenný nárast počtu nových prípadov približne rovnaký. Tento prudký nárast si odborníci a odborníčky z ÚVZ SR všimli už od jari minulého roka, výraznejšie však koncom leta 2024 a odvtedy prípadov stále pribúda.

Už od začiatku tohto roka varovali, že v jeho prvej polovici sa ďalej predpokladá stúpajúci počet prípadov a vyššia chorobnosť. Dôvodom podľa nich môže byť aj zmena kmeňa baktérie, ktorá spôsobuje ochorenie. Tento rok navyše čiernemu kašľu podľahlo niekoľkotýždňové bábätka z Banskobystrického kraja. Viac sme o čiernom kašli - prevencii aj liečbe a najčastejších otázkach informovali v spolupráci s ÚVZ SR aj v článku tu:

Len v skratke pripomíname príznaky tohto vysoko infekčného, bakteriálneho ochorenia (a všimnite si, že na rozdiel od iných ochorení, má zdĺhavý priebeh):

  • najskôr dieťa trpí suchým a dráždivým kašľom – môže to vyzerať, že ide o bežný zápal dýchacích ciest (nástup infekcie býva veľmi nenápadný, bežné prechladnutie a pokašliavanie môže trvať aj 6 týždňov)
  • prítomné sú nádcha, kýchanie, mierne zvýšená teplota, bolesti hrdla, strata chuti do jedla, únava, zápal spojiviek
  • kašeľ sa prejaví ako dávivý – dráždivý a kŕčovitý, záchvatový, ktorý trvá minimálne mesiac a najmä v noci dieťa vykašliava hlieny (môže ich aj vyvrátiť) – môže pritom sčervenieť až zmodrieť tvár či objaviť sa krátka zástava dychu, po ktorej nasleduje hlasný nádych
  • v poslednom treťom štádiu záchvaty kašľa pomaly ustupujú, môže ich sprevádzať zvracanie, vysoké teploty, celkové vyčerpanie a úbytok váhy
  • v ťažkých prípadoch môžu záchvatový kašeľ sprevádzať poruchy dýchania, bezvedomie, vysoké teploty, nepokoj, krvácanie do slizníc, kože a centrálneho nervového systému
  • u malých detí môže ochorenie spôsobiť aj zápal pľúc, dehydratáciu, poškodenie mozgu

Toxíny totiž porušujú sliznice dýchacích ciest, výstelku priedušnice a priedušiek a prenikajú do krvi. Na rozdiel od klasického kašľa trvá tento dlhšie ako týždeň a nereaguje na bežnú liečbu.

Napriek prázdninám choroby stále šarapatia

Podľa poslednej správy ÚVZ SR chorobnosť na respiračné ochorenia v minulom týždni klesla až o 11,1 %, chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia, ktoré spôsobujú vírusy parachrípky, RSV, adenovírusy, rhinovírusy, metapneumovírusy a ďalšie, celkovo rovnako klesla o 18,1 %. Po začiatku jarných prázdnin minulý týždeň v Košickom a Prešovskom kraji sa preto niet čo čudovať. Tento týždeň si jarné prázdniny užívali deti z Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja, predpokladá sa, že rovnako to s chorobnosťou bude aj tento týždeň.

Budúci týždeň od pondelka 3. marca si ako posledné užijú prázdniny školáci a školáčky v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Doma ostávajú až do piatka 7. marca a do školy sa vracajú v pondelok 10. marca 2025. Oficiálne tak od tohto pondelka budú v školách späť všetky deti zo všetkých krajov. Ak náhodou ešte nemáte plány, čo robiť s deťmi cez jarné prázdniny, niekoľko rád sme vám dali aj v článku tu:

Aj napriek dobrým správam ohľadne chorobnosti na respiračné ochorenia, stále ostáva najviac chorých v skupine detí do 5 rokov veku. Minulý týždeň sa najviac škôl a škôlok zatváralo v Banskobystrickom kraji (zavretých 19 MŠ, 25 ZŠ a 4 SŠ), Žilinskom (zavretých 25 MŠ, 7 ZŠ) aj Trnavskom (zavretých 13 MŠ a 10 ZŠ), práve posledný zo spomínaných mal aj najvyššiu chorobnosť na respiračné ochorenia a Nitriansky kraj (8 MŠ a 8 ZŠ zavretých) mal zase najviac chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia.

Najmenej škôlok mali zavreté práve prázdninujúce kraje: Košický (4 MŠ) a Prešovský (1 MŠ).

Rodičia, nezabúdajte sa starať aj sami o seba

Mnohí rodičia a dospelí venujú veľkú pozornosť a starostlivosť deťom, ktoré sú choré, no často zabúdajú na seba. Sú schopní fungovať v práci či doma pri starostlivosti o choré dieťa sami často v teplotách.

Ak napríklad u dospelého trvá horúčka viac ako tri dni a trpí poruchou imunity alebo sa horúčka drží na viac ako 38,5 °C, neváhajte si radšej zabehnúť do ambulancie. To isté platí pre vašich starých rodičov, alebo ak ste tehotná, trpíte ochorením srdca, ciev, pľúc, či máte epilepsiu alebo demenciu. Pohotovosť radšej vyhľadajte v týchto prípadoch:

  • v prípade horúčky nad 40 stupňov Celzia
  • ak sa objavia ťažkosti s dýchaním, modré pery, stuhnutá šija či halucinácie, zmätenosť, otupenosť a kŕče
  • v prípade výsevu
  • v prípade akútnej bolesti brucha či hlavy
  • ak máte silné vracanie a hnačky

Chcete naštartovať imunitu? Dvojtýždňový detox nestačí, varuje imunológ

Fakt, že sa o imunitu treba starať dlhodobo a nie staviť na jednorazové detoxy, už poznáme. Napriek tomu si mnohí myslia, že týždne, kedy „som nemal čas“, sa dajú vyvážiť pár-týždňovými kúrami alebo rôznymi krátkodobými, aby sme si ju naštartovali. A to je omyl, tvrdí aj prednosta Kliniky detí a dorastu Univerzitnej nemocnice Martin (UNM), imunológ Miloš Jeseňák (pre TV Zdravie ).

„Ak si niekto myslí, že keď počas roka absolvuje dvojtýždenný detox, naštartuje si imunitu, tak to určite nie. O imunitu sa treba starať dlhodobo a pravidelne.“ Ak náhodou máte rodičov a starých rodičov, ktorí žili v pevnom zdraví a nemuseli pre to pohnúť prstom, verte, možno vďaka tejto genetickej predispozícii bude fungovať aj váš imunitný systém ako hodinky. No nemožno poprieť aj vplyv prostredia.

„Platí to, v akom prostredí žijeme, akým spôsobom žijeme, ako sa staráme o svoj organizmus. Aj to zásadne ovplyvňuje imunitný systém. Ak sme v kontinuálnom strese, nevyspíme sa dostatočne, nehýbeme sa, nemáme racionálnu stravu s dostatočným príjmom prirodzených vitamínov, minerálov, vlákniny, tak ani imunitný systém na to nebude správne reagovať a nebude dobre fungujúci," vysvetlil.

Keď ľudia ochorejú, často si podľa neho automaticky myslia, že nemajú fungujúcu imunitu. To však podľa imunológa nie je pravda. Veď dospelí ochorejú do roka na 2 – 4 infekcie horných dýchacích ciest s ľahkým priebehom a to je normálne aj očakávané. Najmä ak máte doma dieťa, ktoré práve chodí do škôlky či školy – deti si od kamarátov a kamarátok vždy „niečo“ prinesú. Prekvapenie v podobe vírusu či baktérie, infekcie. „Dôležité je, ako infekciu zvládneme. Či za pár dní a máme sa fajn, alebo zotavenie trvá veľmi dlho.“

Imunita nie je len ochrana voči infekciám

Ľudia si väčšinou pod imunitou predstavujú ochranu voči infekciám, no táto je podľa Jeseňáka len jednou z mnohých funkcií imunitného systému, ktorého hlavnou úlohou je udržiavanie rovnováhy v tele. „Základom je schopnosť rozlišovať, čo je telu vlastné, čo je moje, proti čomu nebojujem, od cudzorodého, čo je potenciálne ohrozujúce alebo škodlivé.“ Ak táto rozhodovacia schopnosť imunitného systému zlyhá, vznikajú rôzne ochorenia imunitného systému.

Poruchy imunitného systému sa podľa imunológa môžu uberať dvomi smermi. V prípade nadmernej funkcie vznikajú alergické alebo autoimunitné ochorenia – systém vtedy poškodzuje vlastné tkanivá, napr. pri reumatických ochoreniach. Keď imunitný systém nefunguje dostatočne, je znížená niektorá jeho zložka, vznikajú poruchy imunity.

Princíp starostlivosti o imunitu je podľa neho u všetkých viac-menej rovnaký. Ale ak máme naozaj závažnú, či už získanú alebo vrodenú poruchu imunity, tak prevencia nestačí a musí nastúpiť liečba. „Tam už používame aj lieky, protilátky, preventívne antibiotiká v závislosti od závažnosti tej poruchy imunity,“ konštatoval.

Pomôže aj očkovanie, nie však pri potravinových alergiách

Pri niektorých ochoreniach môže na vytvorenie ochrannej imunity pomôcť očkovanie. Napríklad pri chrípke. „Zloženie vakcíny zodpovedá tomu, aký vírus príde do populácie, a tým, že sa zaočkujeme proti chrípke, sme voči nej priamo chránení.“

V prípade potravinových alergií, napríklad pri liečbe na alergiu na arašidy, sa podľa neho pravidelným podávaním arašidových alergénov v určitom veľmi malom konštantnom množstve môže navodiť tolerancia. „Takto v podstate tvoríme ochranné protilátky, ktoré zabraňujú alergickým reakciám.“ Napokon upozorňuje, že v tomto prípade ide o iný typ protilátok ako v prípade očkovania.

Podobné články

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ