FOTO

Dozvedieť sa, že mám autizmus, bolo vlastne oslobodzujúce, vždy som bola čudáčka a samotárka - priznala dnes už otvorene mladá hviezda z hitu

Bella Ramsey na premiére 2. sezóny The Last of Us v čínskom divadle TCL, 24. marca 2025, Hollywood, Kalifornia, Los Angeles
Bella Ramsey na premiére 2. sezóny The Last of Us v čínskom divadle TCL, 24. marca 2025, Hollywood, Kalifornia, Los Angeles
Zdroj: Profimedia
GALÉRIA
Člen štábu pri nakrúcaní prvej série postapokalyptickej drámy herečke povedal, že mu správaním a istými prejavmi pripomína svoju autistickú dcéru. Podrobila sa preto psychiatrickému vyšetreniu, ktoré diagnózu potvrdilo. A pre Bellu Ramsay to bol dôležitý moment.

Ellie, posledná nádej ľudstva na záchranu

Ako 13-ročná zažiarila v seriáli Game of Thrones (Hra o tróny), kde si zahrala mladú dámu, rozhodnú Lyannu Mormont. Sláva však prišla najmä v blockbusteri spoločnosti HBO Last od us, v ktorej je jednou z najdôležitejších postáv - mladá 14-ročná americká tínedžerka Ellie, ktorá ako jediná je preukázateľne imúnna voči zvláštnej hube, ktorá premieňa ľudí na zombíkov. Predstavuje tak jedinú a poslednú nádej ľudstva na záchranu.

Seriál The Last of Us však nie je len o tom. Pôvodne je založený na legendárnej počítačovej hre o ceste naprieč Amerikou, kde sa snažia hlavné postavy prežiť nástrahy postapokalyptického sveta zdevastovaného nákazou, zombie a frakciami preživších.

Ale aká je Bella Ramsey v skutočnosti?

Je však aj o vzťahu sprievodcu Joela (populárny herec Pedro Pascal) k mladučkej Ellie v zmysel otec – dcéra, pretože mu pripomína dcéru, ktorú na začiatku seriálu stratil. A práve v tomto bode sa filmový príbeh podobá tomu skutočnému.

V rozhovore pre Vogue sama hviezda seriálu Bella Ramsay (21) priznávajú, že už ako 11-roční sa rozhodli, že nebudú typickou tínedžerkou. Nevyjadrovali sa však o svojej kariére, ale vzťahu k rodičom – a s otcom, ktorým pred nosom netrieskajú dvere. Prvú sériu sledovalo v roku 2023 po jej zverejnení takmer 40 mil. ľudí na svete, odvtedy sa stala najsledovanejšou šou v Európe – rovnaké očakávania vyvoláva aj druhá séria, ktorá sa odohráva o 5 rokov neskôr.

A prečo sa vyjadrujeme ohľadne Belly Ramsay v množnom čísle? Pretože sa hviezda definuje ako nebinárna, preto v angličtine – pochádzajú z anglického mestečka Nottingham – sa používa na označovanie a oslovovanie nebinárnych osôb slovíčko „they“ (v preklade „oni“). V roku 2023 sa v interview pre New York Times vyjadrili, že sa necítia byť stopercentne heterosexuálna. Necítili sa však pripravení o tom rozprávať, keďže ide o tematiku sexuality a rodovej identity, v ktorej má stále čo objavovať a skúmať.

„Značka som autistka bola pre nás veľmi nápomocná, pretože nám to pomohlo lepšie si porozumieť, ale čo sa týka rodu a pohlavia, nie je to pre nás niečo komfortné, pretože sa v tom cítime ako chytení do pasce… Nepotrebujete to vedieť, stačí vám len byť a byť na to hrdí,“ citovali britské Vogue.

Cítili sme sa čudácki a samotárski

„Boli sme diagnostikovaní ako autista počas nakrúcania prvej série The Last of Us,“ otvorene prehovorili pre Vogue a neskôr aj BBC News o svojej diagnóze, ktorá pre nich bola vlastne požehnaním. Už počas nakrúcania v Kanade pod ťažkým, teplým oblečením sa necítili komfortne, čo vnímali ako normu sami pre seba, nie ako črtu tejto diagnózy.

Keď k tomu prirátate zmyslovú precitlivenosť, náročnejšiu interpretáciu jazyka ľudského tela, fakt, že sa počas školských rokov cítili ako čúdáčka či samotárka a radšej trávila svoj čas s dospelými než nepredvídateľnými rovesníkmi, psychiatrické vyšetrenie napokon potvrdilo, čo o sebe možno dávno tušili.

Všetko pritom spôsobil jeden člen filmového štábu, ktorý oslovil Bellu s tým, že mu svojimi prejavmi pripomína svoju autistickú dcéru. To bol ten kľúčový moment. Diagnóza im v roku 2021 ako 18-ročným zmenila život. Konečne totiž k sebe začali pristupovať s väčšou zhovievavosťou.

„Vždy sme pozorovali a učili sa od ľudí. Manuálne sme sa učili ako sa socializovať, ako reagovať na ľudí vôkol nás, čo nám pomohlo s hraním,“ vysvetlili. Rovnako pochopili, ako im rutina a pravidelný režim na pľaci vyhovujú. „Máme určený čas nástupu, povedia nám, čo si máme obliecť, kde stáť, čo povedať, čo jesť.“

Verejné priznanie diagnózy im umožnilo byť viac sami sebou a bolo doslova oslobodzujúce. „Umožňuje nám to kráčať svetom s väčšou gráciou voči samým sebe… A rešpektovať sa za to, že nedokážeme robiť každodenné činnosti s ľahkosťou tak ako ostatní…. Pomáha nám to sňať masku. Môžeme byť autentickí a nemusíme sa skrývať. Nie je dôvod na to, aby to ľudia nevedeli.“

Hviezda tiež dúfa, že tak inšpiruje ostatných a prispeje búraním mýtov a stigiem: „Sme veľmi hrdí na to, že môžeme otvorene o sebe rozprávať a pritiahnuť tak k autizmu viac pozornosti, dvihnú povedomie… Autizmus existuje v mnohých podobách, veľkostiach a tvaroch… Nie sme niekto, o kom by si ľudia možno typicky povedali, aha, ty si autista. Takže áno, sme autista.“

Podobné články

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ