TOP

Máte častejšie choré dieťa? Kedy za tým môže byť alergia? Ako ju odlíšiť od nachladnutia či chrípky - a čo si všímať, riadia odborníci

Máte častejšie choré dieťa? Môže byť za tým alergia. Ako ju odlíšiť od nachladnutia či chrípky?
Máte častejšie choré dieťa? Môže byť za tým alergia. Ako ju odlíšiť od nachladnutia či chrípky?
Zdroj: Profimedia
GALÉRIA
Sezóna alergií je tu. Zdá sa vám, že vaše dieťa je akosi často choré? Ide o obyčajné infekcie alebo alergiu? Odborníci dvíhajú varovný prst – neriešené sezónne alergie či alergické nádchy môžu vyústiť až do vzniku astmy či spôsobiť iné zdravotné problémy. Čo by ste teda mali vedieť?

Všimli ste si, že sa vaše deti cítia zle, majú akosi pričasto nádchu, kýchajú, bolí ich hrdielko. Pýtate sa, či ide o obyčajné prechladnutie, chrípku alebo alergiu? Odborníci radia – pravidelne si zapisujte, ako často ste doma chorí, aké lieky beriete, aké testy vaše dieťa absolvovalo. A týka sa to aj ochorení, ktoré ste doma zvládli ako tak vyriešiť bez pediatričky. O všetkom ju však informujte, môže to byť kľúčom k včasnej diagnostike a riešenia alergií u ďalších odborníkov ako alergologička, imunológ či imunoalergológ.

Je dobré vytypovať si alergény a vysledovať, či je vaše dieťa častejšie choré počas sezóny alebo celoročne. Problémom je, že vplyvom klimatických zmien nastupujú sezónne alergie čoraz skôr – čoraz skôr začínaj sezóna peľu kvitnúcich rastlín, stromov a tráv, ktoré sa vo veľkom šíria vzduchom. V nasledujúcich mesiacoch máj a jún sú v ovzduší prítomné pele z topoľov, vŕb, agátov, báz, jaseňa či rôznych obilnín.

Alergény z týchto rastlín (a ďalšie, na ktoré môže byť vaše dieťa alergické – doma často roztoče, prach, plesne, srsť domácich maznáčikov) sa do tela dostávajú cez dýchacie cesty, oči alebo kožu a následne spúšťajú imunitnú odpoveď. Dĺžka a závažnosť alergií bude závisieť od konkrétnych alergénov v ovzduší či u vás v domácnosti – alebo od genetických predispozícií (často sa vyskytujú v rodinnej anamnéze, napr. alergická nádcha, ekzém, astma, potravinová alergia). Ako ich odlíšiť od iných ochorení a na čo si dávať pozor?

Najviac trápia na Slovensku alergie deti 6 – 18-ročné a potom 1 - 5-ročné

Podľa najnovších štatistických údajov Národného centra zdravotníckych informácií NCZI trpia sennou nádchou na Slovensku najviac deti od 6 do 18 rokov. Práve tieto deti tvoria najviac pacientov a pacientiek v ambulanciách klinickej imunológie a alergológie (podľa štatistiky v roku 2023 oproti roku 2022 narástol ich počet o 5 %). Druhou najväčšou skupinou pacientov sú deti vo veku 1 – 5 rokov a treťou deti do 1 roka. Najmenej sledovaných pacientov bolo u dospelých nad 19 rokov.

Najčastejšie sú deti sledované podľa riaditeľky NCZI Diany Dúhovej pre alergickú rinitídu (ľudovo senná nádcha), nasledujú imunodeficientné stavy a napokon bronchiálna alergická astma. Návštevnosť detí a mladistvých sa medziročne zvýšila o 3,5 % na rozdiel od dospelých (návštevnosť klesla o 9,3 %). Podľa riaditeľky bývajú alergici často chorí, v dýchacích cestách prebiehajú nezvratné zmeny. „Ak sa alergická nádcha včas a adekvátne nelieči, vo väčšine prípadov sa vyvíja do ďalších alergických ochorení a do astmy,“ upozornila. Podľa nej totiž takmer polovica pacientov s alergiami trpí aj astmou a až 70 % prípadov astmy je spôsobených alergiou.

Aj podľa Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie SSAKI sú alergie aktuálne najčastejším chronickým ochorením v Európe a podľa odhadov bude v roku 2025 s alergiou zápasiť polovica európskej populácie. Alergické ochorenia spoločne s kardiovaskulárnymi a onkologickými tak patria medzi najvýznamnejšie civilizačné choroby.

Moje dieťa je často choré – môže byť príčinou alergia?

Áno. Podľa imunoalergologičky Svetlany Hadvabovej môže byť príčinou častej chorobnosti u detí buď porucha imunity alebo alergia. „Ak má dieťa osemkrát za rok nádchu, môže to byť úplne v poriadku, no ak má trikrát silný zápal uška alebo zápal pľúc, ktorý sa dlho hojí, už by to mohlo znamenať, že sa za tým skrýva porucha imunity alebo je dieťa alergické,“ vysvetlila.

Kedy by ste mali spozornieť a čo si u detí v týchto prípadoch všímať?

  • štekavý, záchvatovitý kašeľ
  • lapanie po dychu – oba sú častými príznakmi laryngitídy

Nepodceňujte ani, ak sa u vás vyskytujú:

  • opakované zápaly
  • príliš dlhé trvanie ochorenia (ak teplota, kašeľ či sťažené dýchanie trvajú dlhšie ako sedem až osem dní)
  • dlhodobú únavu
  • nechutenstvo
  • celkové neprospievanie dieťaťa

Ak máte doma dieťa s častejšími infekciami, imunoalergologička odporúča zapisovať si priebeh jednotlivých ochorení, ich dĺžku, užívané lieky. O infekciách informujte vášho pediatra či pediatričku. „Samozrejme, nie s každou infekciou utekáme za pediatrom, no je dobré o nej svojho pediatra informovať, aby mal prehľad o frekvencii aj menej závažných infekcií,“ doplnila.

Ako odlíšiť sezónnu nádchu od nachladnutia a chrípky?

Alergia je ochorenie imunitného systému. Je to nežiaduca (prehnaná) reakcia organizmu na bežné neškodné látky, ktoré imunitný systém identifikuje ako hrozby – reakcie imunity na tieto alergény (čo je tvorba protilátok, špeciálne bunky zvané mastocyty uvoľňujú chemikálie vrátane histamínu) vedú k rôznym symptómom. Naopak pri nachladnutí alebo inom ochorení sa imunitný systém tiež aktivuje, ale tentokrát na boj s patogénom ako vírus (či baktéria) a histamíny nie sú tak významné.

Imunoalergologička Veronika Mundoková Csibová zo synlabslovakia pre TASR upozornila, že príznaky alergie na pele stromov, tráv, burín, roztoče či plesne bývajú podobné ako pri prechladnutí:

  • výtok z nosa, zatekanie hlienov
  • opuchnutá nosná sliznica (upchatý nos) – nádcha
  • kýchanie
  • kašeľ
  • dušnosť, ťažkosti s dýchaním
  • pískanie na hrudníku
  • zvýšená teplota

Tu sú však symptómy, ktoré sú úplne odlišné a zvyčajne pri klasických ochoreniach chýbajú:

  • svrbenie (nosa, krku, uší, očí, niekedy s krvácaním z nosa, svrbenie v ústnej dutine)
  • opuch očí, slzenie, začervenanie očí
  • ekzémy, červená, svrbiaca, suchá pokožka, svrbivá vyrážka
  • kožný výsev, žihľavka
  • gastrointestinálne problémy (v prípade potravinových alergií alebo intolerancií)
  • ak má dieťa celoročnú alergickú nádchu – príznaky zahŕňajú opakujujúce sa ušné infekcie, chrápanie, dýchanie ústami, nesústredenosť v škole, škriabanie svrbiaceho nosa

Ako môžeme odlíšiť nachladnutie od alergie? Aj týmito 2 znakmi

  • dĺžkou trvania – v prípade prechladnutia trvajú príznaky približne týždeň (v závislosti od imunity a priebehu, niekedy dva a príznaky sa rozvíjajú postupne), v prípade alergie dlhšie (a príznaky nastupujú krátko po vystavení sa alergénu a trvajú tak dlho ako expozícia alergénu)
  • sezónnosť – prechladnutie nezávisí od sezóny, môže sa vyskytnúť kedykoľvek, najčastejšie v zime či chrípkovom období (od októbra do marca, vrchol medzi decembrom a februárom – pozor, nehovoríme o alergiách na prach, roztoče, plesne či srsť zvierat, ale aj na mydlá, pracie prášky a iné látky, symptómy v tomto prípade môžu trvať celý rok), naopak alergie majú časovú súvislosť práve s peľovým obdobím, kontaktom so zvieraťom alebo prachom – aj preto hovoríme o tzv. Inhalačných alergiách

Pre lepšiu ilustráciu zverejňujeme tabuľku príznakov navyše, ktorá vám môže pomôcť lepšie odlíšiť príznaky alergií od príznakov nachladnutia či chrípky podľa National Institutes of Health:

PríznakyNachladnutieChrípkaSezónna alergia
HorúčkaVzácna (zriedkavo, skôr zvýšená teplota)Obvyklá a vysoká, najmä u malých detí, trvať môže dlhšie – 3 – 4 dniNikdy (skôr len zvýšená teplota)
Bolesť hlavyMenej častáČastáMenej častá
Bolesti telaMierneObvyklé, často ťažkéNikdy
Únava, slabosťNiekedyZvyčajné, môže trvať až 3 týždneNiekedy
Extrémne vyčerpanieNikdyZvyčajne na začiatku ochoreniaNikdy
Upchatý nos, nádchaZvyčajnáNiekedyZvyčajná
KýchanieZvyčajnéNiekedyZvyčajné
Bolesti v krkuZvyčajnéNiekedyNiekedy
Kašeľ ZvyčajnéBežné, môže byť závažnéNiekedy
Nepohodlie na hrudníkuMierne až strednéZvyčajnéVzácne s výnimkou pacientov s alergickou astmou
Svrbivé, červené, opuchnuté, slziace očiZriedkavéNieČasté
Dĺžka trvaniaDo 2 týždňov (príznaky na začiatku zhoršia, potom zlepšujú liečbou)1 – 2 týždne (príznaky sa na začiatku zhoršia, potom zlepšujú), symptómy môžu trvať dlhšieTrvá tak dlho, ako je aktívny či prítomný alergén, ktorému ste vystavení (6 týždňov počas peľovej sezóny na jar, v lete alebo na jeseň)
Ako manažovaťDoprajte si odpočinok, zostaňte hydratovaný, pite veľa tekutínDoprajte si odpočinok, zostaňte hydratovaní, na bolesti a horúčku používajte paralen alebo ibuprofen, antivírusové lieky podľa pokynov lekára (prípadne antibiotiká pri sekundárnej bakteriálnej infekcii)Vyhnite sa alergénom, odporúčajú sa antihistaminiká, nosné steroidy, dekongestanty
PrevenciaČasto si umývajte ruky, vyhnite sa blízkemu kontaktu s každým, kto je nachladnutýVakcína proti chrípke každý rok, často si umývajte ruky, vyhnite sa blízkemu kontaktu s každým, kto je chorýVyhnite sa alergénom ako peľ, roztoče, plesne, srsť domácich zvierat, atď
KomplikácieRôzne infekcie, zápal stredného ucha, astmaBronchitída, pneumónia, môžu byť život ohrozujúceInfekcie dutín, zápal stredného ucha, astma
Pôvodca ochoreniaNajčastejšie vírusyVírusy chrípkyAlergény

Alergické reakcie u dieťaťa môže spôsobiť mnoho vecí. V článku hovoríme o sezónnych alergiách, ktoré zvyčajne spôsobujú alergény ako spomínaný peľ. No celoročne spôsobujú alergické reakcie aj alergény ako plesne, roztoče, prach a zvieracia srsť, moč v domácnostiach, ale aj perie, potraviny, lieky, látky v kozmetike, včelie žihadlá, škodcovia napr. šváby, myši, prírodný latex z kaučuku.

Ako sa alergie u dieťaťa diagnostikujú?

Na diagnostikovanie alergie je potrebné dieťa vyšetriť, aby sa mohla nastaviť následne aj správna liečba. U nás sa využívajú krvné testy a kožné testy (najbežnejšie, na kožu sa nanesie malé množstvo zriedeného alergénu). V alergologickej ambulancii sa môže vykonať aj test, kedy sa dieťaťu podá veľmi malé množstvo alergénu ústami, musí naň dohliadať alergológ či alergologička.

Ako sa liečia alergie u dieťaťa?

Liečba závisí od toho, na čo je vaše dieťa alergické, ako aj od príznakov, veku a celkového zdravotného stavu. Bude tiež závisieť od toho, aký závažný je stav. Najúčinnejším spôsobom manažovania alergie je vyhýbať sa dôsledne alergénom.

Inak môže byť liečba symptomatická – teda ide o tlmenie klinických príznakov (nosné spreje, lieky na príznaky astmy, antihistaminiká, dekongestíva), alebo kauzálna ako alergénová imunoterapia, kedy sa nepotláčajú symptómy, ale lieči príčina alergie – časom sa pomaly znižuje reaktivita tela na alergény – alergické injekcie alebo sublingválna imunoterapia.

Podľa Johns Hopkins Medicine odborníci a odborníčky nevedia, ako zabrániť tomu, aby sa u človeka vyvinula alergická nádcha. Môžete však predísť rozvinutiu príznakov istými spôsobmi:

  • kontrola prostredia vášho dieťaťa, napr. používanie klimatizácie (v aute aj doma miesto otvárania okien) počas peľovej sezóny, zdržiavanie sa dieťaťa v interiéri (najmä v čase najvyššieho obsahu peľu v ovzduší, prípadne vtedy, keď príznaky sú najhoršie – ráno či večer), sledovanie meteorologických správ o peľovej sezóne
  • pravidelné čistenie prostredia od prachu, plesní, roztočov v domácnostiach, najmä v detskej izbe
  • pranie posteľnej bielizne v horúcej vode, poťahy odolné voči alergénom, bielizeň nesušte vonku počas peľovej sezóny
  • do vlhkých častí domácnosti umiestnite odvlhčovač vzduchu, často ho čistite
  • žiadnych domácich miláčikov, ak má dieťa silnú alergickú reakciu, ak nemá, čistite im srsť kvôli peľu zvonku a držte ich mimo spální a detskej izby
  • po hre vonku, keď je množstvo peľu vysoké, nechajte dieťa okúpať sa alebo osprchovať, umyť si vlasy a prezliecť sa, vyzuť – ak to je potrebné, dieťa nech nosí klobúk, šiltovku, okuliare
  • zlepšujte imunitu svojho dieťaťa
  • dovolenkujte v oblastiach, kde sa peľ nevyskytuje tak často, napríklad v blízkosti oceánu
  • ďalšie preventívne opatrenia odporučené pediatričkou či pediatrom alebo v alergologickej ambulancii

My sme sa o alergiách nedávno rozprávali aj s odborníkmi v našej relácii Pre mamy s Babsy, pozrite si ich cenné rady v našom archívnom videu:

Podobné články

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ