Prvé príznaky osýpok u detí - nádcha, kašeľ a vyrážka: Pri prejavoch treba vyhľadať lekára, najmä pri neočkovaných, upozorňuje známy infektológ

Ako rozpoznať prvé príznaky osýpok u detí?
Ako rozpoznať prvé príznaky osýpok u detí?
Zdroj: istock
GALÉRIA
Očkovanie proti osýpkam je najúčinnejšou prevenciou, no nízka zaočkovanosť v niektorých lokalitách Slovenska zvyšuje riziko šírenia ochorenia.

V prípade objavenia sa príznakov osýpok je rozhodne potrebné vyhľadať lekára, obzvlášť ak sa rozvinú u nezaočkovaného dieťaťa. Uviedol infektológ Peter Sabaka. Zdôraznil, že ide o jedno z najinfekčnejších ochorení, ktoré môže, vzhľadom na nízku zaočkovanosť v niektorých oblastiach Slovenska, spôsobiť lokálnu epidémiu. V článku sa dozviete:

  • Osýpky sú jednou z najinfekčnejších chorôb a môžu spôsobiť závažné komplikácie, najmä u detí.
  • Zaočkovanosť na Slovensku v priemere presahuje 95 percent, ale existujú lokality, kde je táto zaočkovanosť menšia, čo môže viesť k lokálnej epidémii.
  • Dezinformácia o spôsobení autizmu očkovaním proti osýpkam rozšírená v antivaxerských kruhoch nemá oporu vo vedeckých štúdiách.
  • Na Slovensku boli v tomto roku potvrdené dva prípady osýpok, ktoré boli importované zo zahraničia.

„Osýpky sú nebezpečné najmä u detí. Môžu vyvolať závažné komplikácie, ako napríklad zápal stredného ucha (čo je jedna z najčastejších komplikácií), ale aj zápal pľúc a zápal mozgu a mozgových blán. Dokonca po rokoch po prekonaní osýpok sa môže vzácne rozvinúť fatálny zápal mozgu zvaný subakútna sklerotizujúca panencefalitída,“ vysvetlil odborník.

Najúčinnejšou prevenciou voči osýpkam je podľa odborníkov očkovanie, ktoré patrí medzi povinné na Slovensku. Podľa Sabaku zaočkovanosť na Slovensku v priemere presahuje 95 percent, čo je dobre.

„Problém je, že existujú lokality, kde je táto zaočkovanosť menšia. Takouto lokalitou je napríklad aj Bratislava alebo niektoré oblasti na východe Slovenska. Tam sa môže za určitých podmienok rozvinúť lokálna epidémia,“ upozornil.

Problémom bude, ak zaočkovanosť klesne: Čo je to kolektívna imunita?

Ako vysvetlil, kým je zaočkovanosť v krajine nad 95 percent, kolektívna imunita chráni aj deti, ktoré z dôvodu ťažkej choroby alebo oslabenej imunity nemohli byť očkované. Rovnako deti mladšie ako 15 mesiacov, keďže proti osýpkam sa očkuje od tohto mesiaca.

„Za okolností, že je zaočkované dostatočné množstvo ostatných detí a zaočkovanosť presahuje 95 percent, tak sú tieto neočkované deti chránené tzv. kolektívnou imunitou, ktorá zabraňuje tomu, aby sa osýpky epidemicky šírili,“ spresnil Sabaka.

K poklesu zaočkovanosti podľa jeho slov dochádza v prípade, ak rodičia odmietajú zaočkovať deti, najmä zo strachu z nežiaducich účinkov.

„V antivaxerských kruhoch je rozšírená dezinformácia, že očkovanie proti osýpkam môže spôsobiť autizmus. Toto tvrdenie nebolo nikdy vedecky potvrdené a, naopak, bolo opakovane vedeckými štúdiami vyvrátené. Napriek tomu táto dezinformácia medzi rodičmi stále rezonuje a je prikrmovaná zdravotníckymi dezinformáciami, ktoré nabrali na sile po pandémii COVID-19,“ ozrejmil infektológ. Dodal, že proti ochoreniu sa možno preočkovať aj v dospelosti.

Úrad verejného zdravotníctva SR priblížil, že prejavy osýpok sa začínajú nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a svetloplachosťou. Telesná teplota sa zvyšuje, na sliznici líc vznikajú žltobiele škvrnky s červeným okrajom. Na vrchole teploty sa objavuje splývavá vyrážka, najprv za ušami, potom na tvári, trupe a končatinách. Do štyroch dní sa rozšíri na celé telo.

Na Slovensku v tomto roku potvrdili dva prípady osýpok. Išlo o 16-mesačné dieťa z Bratislavy a 35-ročnú osobu z Nitry. V oboch prípadoch bolo ochorenie importované zo zahraničia. V rámci epidemiologického vyšetrovania sa súvis medzi prvým a druhým prípadom nezistil.

Ako sa osýpky šíria?

  • prameň nákazy je chorý človek
  • šíria sa vzduchom, ktorý je kontaminovaný výlučkami horných dýchacích ciest chorého - najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva
  • zriedkavo dochádza k prenosu aj nepriamo kontaminovanými predmetmi a kontaminovanými rukami (sekrétom horných ciest dýchacích alebo spojovky)
  • inkubačný čas je 8 – 12 dní, priemerne 10 dní

Proces šírenia nákazy má 3 podmienky:

  • prítomnosť prameňa pôvodcu nákazy
  • prenos pôvodcu nákazy
  • prítomnosť vnímavej osoby - teda osoby, ktorá nemá protilátky proti danému ochoreniu (možno získať buď očkovaním, alebo prekonaním ochorenia)

Tieto príznaky osýpok sa naučte sledovať

  • prvé 3 dni sa osýpky prejavujú katarálnym štádiom - t.j. ochorenie vyzerá ako akútny zápal horných dýchacích ciest - nádcha, zápal nosohltanu, kašeľ, zvýšenie teploty, zápal spojoviek)
  • dieťa má "uplakaný" výraz tváre
  • na ústnej sliznici v oblasti stoličiek sa zjavujú žlto belavé škvrny so začervenaným okolím tzv. Koplikove škvrny
  • osýpkové vyrážky sa začínajú objavovať až na 4. až 5. deň ochorenia a sú červené, splývavé, šíria sa na tvár, krk, brucho a končatiny, pričom pretrvávajú asi 4 - 7 dní. Niekedy majú osýpky miernejší priebeh, inokedy zasa ťažší
  • chorý je nákazlivý od začiatku ochorenia až do vymiznutia výsypu
  • práve u detí má ochorenie najzávažnejší priebeh a časté komplikácie sú najmä do 3 rokov

Koľko a ako sa osýpky liečia?

  • pri nekomplikovaných prípadoch trvá ochorenie cca. 10 – 14 dní
  • na osýpky neúčinkujú antibiotiká, pretože ich spôsobujú vírusy
  • liečba je teda len podporná, organizmus sa s infekciou musí vysporiadať sám
  • po prekonaní osýpok je imunita človeka doživotná, po zaočkovaní dlhodobá

Infekcia môže viesť k trvalému telesnému postihnutiu, napríklad k strate sluchu alebo dokonca k smrti.

Podobné články

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ