TOP

Dojčiaca podprsenka, vankúš či odsávačka - naozaj toto všetko potrebujete? Mamičky prezradili, čo naozaj uľahčí dojčenie, a ktoré veci vôbec netreba

Ktoré veci sa podľa skúseností dojčiacich žien naozaj zídu, a ktoré až tak veľmi nepotrebujete?
Ktoré veci sa podľa skúseností dojčiacich žien naozaj zídu, a ktoré až tak veľmi nepotrebujete?
Zdroj: Profimedia
GALÉRIA
Mamičky často nakupujú množstvo pomôcok na dojčenie, no nie všetky sú naozaj potrebné. Zistite, ktoré veci sa podľa skúseností mamičiek naozaj oplatia.

Príprava na príchod bábätka môže byť niekedy nielen fyzicky či psychicky náročná, ale býva náročná aj finančne. Veď okrem základnej výbavičky sa nám ponúka toľko vecí a pomôcok, ktoré by sme mohli využiť a ktoré by nám mohli uľahčiť starostlivosť o bábätko.

Tento tlak kupovať čokoľvek a všetko, čo by dieťa mohlo potrebovať, pramení z túžby poskytnúť svojmu dieťatku ten najlepší možný život. Je prirodzené, že my ako rodičia sa snažíme zabezpečiť, aby bábätku nič nechýbalo.

V dnešnej dobe sú však tieto štandardy často veľmi nereálne a “nadhodnotené“ aj vďaka vplyvu sociálnych sietí a influencerov. Týka sa to aj oblasti dojčenia. Mnohé dojčiace mamičky by vedeli rozprávať o tom, čo všetko si v rámci prípravy na dojčenie nakúpili a aký zlomok z toho aj skutočne využili.

Pozrime sa na to, ktoré veci sa podľa skúseností dojčiacich žien naozaj zídu, a ktoré až tak veľmi nepotrebujete.

Veci, ktoré sa väčšinou naozaj zídu

1) Dojčiaci vankúš

Dojčiace vankúše môžu byť pre niektoré mamičky obrovskou pomocou. Vankúš na dojčenie dokáže odľahčiť chrbtici a poskytnúť lepšiu polohu na dojčenie. Aj keď veľa mamičiek nedá na dojčiaci vankúš dopustiť, sú aj mnohé, ktoré sa obídu bez tejto pomôcky alebo si vystačia s obyčajným vankúšom. Kým však nevyskúšate, nezistíte, či vám táto pomôcka reálne uľahčí dojčenie alebo nie. Nejde o žiadnu veľkú investíciu, preto môžeme vankúš na dojčenie odporúčať.

Skúsenosť štvornásobnej mamy Zdenky:

„Dojčiaci vankúš som využila pri všetkých štyroch deťoch a odporúčala som ho vždy aj kamarátkam. Určite to bola fajn pomôcka, pomohlo mi to striedať polohy pri dojčení a odľahčiť chrbticu. Vankúš sa mi zišiel aj ako podpora pri spánku počas tehotenstva.“

2) Podprsenky na dojčenie

Oplatí sa mať pripravené 1-2 dojčiace podprsenky už pred pôrodom, ale treba rátať s tým, že veľkosť pŕs sa môže meniť počas prvého týždňa alebo dvoch po pôrode. Nie je dobré počas dojčenia nosiť podprsenky, ktoré by vás na prsiach tlačili. Mnohé mamičky spočiatku nenosia žiadnu podprsenku a aj to je úplne v poriadku, no neraz je problémom vytekajúce mlieko a podprsenka slúži aj ako určitá zábrana, respektíve si do nej môžete pohodlne vložiť tampóny pre dojčiace mamy.

Podprsenky na dojčenie sa dnes dajú kúpiť v mnohých prevedeniach. Ideálne je, ak sú z prírodných materiálov, aby mohli prsia “dýchať“.

Aj keď sa, samozrejme, dá vystačiť i s obyčajným podprsenkami, tie dojčiace majú predsa len svoje výhody. Hlavnou je jednoduché odopínanie a zapínanie, čo uľahčuje prístup k prsníku a dojčenie je tak pohodlnejšie a rýchlejšie.

3) Vložky do podprsenky

Vložky alebo tampóny do podprsenky sú ďalšou skvelou pomôckou, ktorá vás môže v mnohých situáciách zachrániť. Veľa mamičiek má problém s nadmerným vytekaním mliečka, obzvlášť v prvých týždňoch po pôrode, a tampóny slúžia na jeho zachytenie a ochranu podprsenky a oblečenia. Najlepšie sú vložky, ktoré nemajú plastové vrstvy – tie by bránili prístupu vzduchu k prsníkom a bradavkám.

Tampóny do podprsenky sa dajú kúpiť v mnohých prevedeniach – či už jednorazové alebo prateľné. Je na vás, ktoré si vyberiete, ale určite je to pomôcka, ktorú sa oplatí mať poruke už v pôrodnici.

4) Krém na bradavky

Aj keď ho možno nikdy nebudete potrebovať, je dobré mať ho pre každý prípad poruke. Krém na boľavé bradavky sa dá kúpiť v lekárni alebo v drogérii, je ich viacero druhov. Dôležité je pri výbere prihliadať na zloženie – krém by nemal obsahovať škodlivé zložky. Najlepšie je, ak ho nemusíte pred dojčením zotierať, inak budete zbytočne dráždiť už tak citlivé bradavky. Obľúbený je napríklad lanolínový krém na bradavky.

Ak aj krém nevyužijete priamo počas dojčenia na bradavky, môže vám poslúžiť na popraskané pery, suché ruky či päty a podobne. Navyše, opäť ide o neveľkú investíciu, takže je fajn mať ho k dispozícii.

5) Odsávačka materského mlieka

Táto pomôcka vám môže a nemusí uľahčiť dojčenie, no mnohé mamičky na ňu nedajú dopustiť. Existujú rôzne druhy odsávačiek materského mlieka. Bábätko je najlepšie vždy kŕmiť priamo z prsníka a nie fľašou, no odsávačka sa niekedy zíde, ak potrebujete urobiť zásoby mliečka alebo ho máte viac, než je treba a bola by škoda si ho neodložiť do mrazničky ako zásobu.

Dnešné mamičky majú široké možnosti, čo sa týka odsávačiek mlieka od jednoduchých mechanických až po elektrické. Veľa závisí od toho, koľko chcete alebo môžete do tejto pomôcky investovať a ako často ju budete využívať.

Určite nejde o nevyhnutnosť, zásoby mliečka si dokážete spraviť aj pomocou ručného odstriekavania, ktoré niektorým ženám vyhovuje viac ako používanie odsávačiek. Každá sme však iná a pre mnohé mamy je toto pomôcka na nezaplatenie.

Toto sú teda základné pomôcky, ktoré sa zvyčajne naozaj zídu a potvrdzujú to aj skúsenosti mamičiek. Dojčenie sa, samozrejme, dá zvládnuť aj bez tohto všetkého a v minulosti si dojčiace mamy zväčša naozaj museli vystačiť bez týchto pomôcok. Ak nám však môžu tieto vecičky pomôcť a zjednodušiť dojčenie aspoň trošku, určite stojí ich kúpa za zváženie.

Tieto veci až také potrebné nie sú

Okrem vyššie uvedených vecičiek existuje množstvo ďalších vychytávok, ktoré sa môžu zísť. Veľa závisí od konkrétnej mamičky, od jej životného štýlu i od toho, ako veľa a kde dojčí. Tu sú niektoré z pomôcok, ktoré si možno budete chcieť zadovážiť:

  • fľašky – ak nebudete bábätko dojčiť výlučne, budú zrejme nejaké tie fľašky potrebné
  • podložky/chrániče na odgrgnutie bábätka – ide o špeciálne tvarované podložky, ktoré sa položia na rameno mamičky, aby ochránili oblečenie v prípade menšej či väčšej “nehody“. Tieto podložky môžu byť pohodlné a užitočné, no zvyčajne vám postačí aj obyčajná bavlnená plienka či menší uteráčik
  • šatka na dojčenie – ak budete často dojčiť na verejných miestach, možno stojí za zváženie kúpa šatky na dojčenie. Tá zakryje, čo treba a zabezpečí diskrétnosť. Podobne vám však môže poslúžiť aj nejaký tenší šál/šatka na krk
  • chladiaca taška – pre mamičky, ktoré kŕmia bábätko aj z fľaše, sa môže hodiť chladiaca taška. Izolovaná vnútorná vrstva tašky udrží odsaté mlieko dlhšie chladné a teda v bezpečí

Odolajte pokušeniu

Budúci rodičia často míňajú príliš veľa peňazí na všetky možné pomôcky a doplnky pre bábätko. Je však dobré riadiť sa zdravým rozumom a kúpiť si na začiatok radšej len základné veci. Inak môžete zbytočne minúť kopec peňazí na veci, ktoré v skutočnosti ani nevyužijete. Navyše, obchody predsa nezmiznú po tom, ako porodíte a vždy si potrebné pomôcky môžete dokúpiť, keď ich budete skutočne potrebovať.

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ