Varovné signály, ktoré po uštipnutí hmyzom neignorujte: Dýchavičnosť a opuch znamenajú závažnú alergickú reakciu, upozorňuje odborníčka
Štípance od včiel, ôs, sršňov či po prisatí kliešťa síce väčšinou nepredstavujú vážny problém, no v niektorých prípadoch môžu spôsobiť život ohrozujúce reakcie. Upozornila na to vedúca sestra urgentného príjmu Nemocnice Agel Zvolen Katarína Liptáková. V článku sa dozviete:
- Podľa vedúcej sestry urgentného príjmu Nemocnice Agel Zvolen Kataríny Liptákovej, štípance od včiel, ôs, sršňov či po prisatí kliešťa môžu spôsobiť život ohrozujúce reakcie, ktoré si vyžadujú okamžitú odbornú pomoc.
- Zdravotníci odporúčajú vyhľadať lekársku pomoc pri výskyte systémovej alebo ťažkej lokálnej reakcie, ktorá sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi, ako sú opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla, alebo výsevom žihľavky a nevoľnosťou.
- Pacienti s preukázanou alergiou na hmyzí jed by mali mať pri sebe adrenalínový autoinjektor a vedieť, ako ho správne použiť.
- Sestra apeluje na zodpovedné využívanie urgentnej zdravotnej starostlivosti a odporúča kontaktovať praktického lekára alebo konzultovať stav telefonicky s odborníkom pred neopodstatneným príchodom na urgent, ktorý by mohol predĺžiť čakaciu dobu pre pacientov v kritickom stave.
Zdravotníci odporúčajú vyhľadať odbornú pomoc pri výskyte systémovej alebo ťažkej lokálnej reakcie. Tá sa podľa Liptákovej môže prejaviť dýchavičnosťou a pískaním pri dýchaní, opuchom tváre, pier, jazyka alebo hrdla, závratmi, búšením srdca, poklesom krvného tlaku, stratou vedomia, výsevom žihľavky alebo vyrážky i nevoľnosťou, vracaním či bolesťou brucha.
Ktoré príznaky treba sledovať?
Ozrejmila, že tieto príznaky môžu signalizovať anafylaxiu, teda závažnú alergickú reakciu, ktorá si vyžaduje okamžité podanie adrenalínu a sledovanie vitálnych funkcií.
„Na urgent treba prísť aj v prípade masívneho opuchu v oblasti hlavy, krku alebo dýchacích ciest, alebo ak sa vám nedarí odstrániť žihadlo alebo kliešťa. Pacienti s preukázanou alergiou na hmyzí jed by mali mať pri sebe adrenalínový autoinjektor a byť poučení o jeho použití,“ doplnila Liptáková.
Apeluje však na to, aby ľudia využívali urgentnú zdravotnú starostlivosť zodpovedne. V prípade, že nejde o vážne príznaky, ktoré ohrozujú život alebo zdravie, odporúča najskôr kontaktovať praktického lekára, prípadne konzultovať stav telefonicky s odborníkom. „Zbytočný príchod na urgent môže predĺžiť čakaciu dobu pre pacientov v kritickom stave,“ vysvetlila Liptáková.