Syndróm stredného dieťaťa: Poznáte to? Poradie, v ktorom sa do rodiny narodíme, nás v živote až takto ovplyvňuje
Touto problematikou sa zaoberali viaceré štúdie a nová rozsiahla štúdia z konca roku 2024 priniesla naozaj zaujímavé zistenia. Podľa tejto štúdie majú prostredné deti výnimočné vlastnosti.
Syndróm stredného dieťaťa
Doteraz sa však stredné deti skôr považovali za znevýhodnené a dokonca sa hovorí o takzvanom syndróme prostredného dieťaťa. Ide o názor, že prostredné dieťa sa môže cítiť prehliadané alebo zanedbávané v porovnaní so staršími a mladšími súrodencami. Nie každé stredné dieťa však bude vykazovať rovnaké vlastnosti.
Hoci tento syndróm môže skutočne mať vplyv u niektorých detí, je dôležité uvedomiť si množstvo ďalších faktorov a vplyvov. Ide najmä o rodičovský štýl, rodinnú dynamiku a individuálnu osobnosť dieťaťa. To všetko bude hrať veľkú úlohu v tom, ako sa prostredné dieťa vyvinie a či sa u neho nevyvinie tento syndróm.
Príčinami, že sa u prostredného dieťaťa tento syndróm prejaví, bývajú najmä nasledovné skutočnosti:
- menšia angažovanosť rodičov
- menej interakcií jeden na jedného
- pocit prostredných detí, že nie sú u rodičov obľúbené
- keďže rodičia veľa času venujú aj ostatným súrodencom, prostredné dieťa sa cíti často prehliadané
Syndróm stredného dieťaťa je voľne spojený s teóriou poradia narodenia, ktorá hovorí, že poradie, v ktorom ste sa narodili, môže ovplyvniť vašu psychiku a osobnosť. Túto teóriu predstavil na začiatku 20. storočia Alfred Adler, rakúsky psychoterapeut, ktorý bol priekopníkom v psychoanalýze. Podľa teórie má každá pozícia poradia narodenia – najstaršie dieťa, prostredné dieťa a najmladšie dieťa – vývojový vplyv na deti, čo vedie k špecifickým osobnostným črtám.
Ako však ukázala najnovšia štúdia, prostredné deti napokon nemusia byť na tom až tak zle, dokonca majú určité vzácne charakteristiky.
Prostredné deti sú láskavejšie
Výskumníci z Kanady Michael C. Ashton a Kibeom Lee analyzovali údaje od viac než 700 000 účastníkov a skúmali, ako sa líšia osobnostné črty ako láskavosť, pokora a otvorenosť v závislosti od poradia narodenia a veľkosti rodiny.
Ukázalo sa, že prostredné deti vynikajú láskavosťou a schopnosťou tímovej práce. Je to spôsobné najmä tým, že tieto deti často pôsobia ako „mediátori“ pri súrodeneckých nezhodách a všeobecne sa snažia vychádzať s mladším i starším súrodencom. Učia sa tak robiť kompromisy, byť empatické a spolupracovať.
Doterajšie výskumy naznačovali len minimálny vplyv veľkosti rodiny či poradia narodenia na formovanie osobnosti. Táto štúdia je preto veľmi výnimočná, lebo dokázala, že tieto faktory vplyv naozaj majú: „Váha týchto dôkazov teraz naznačuje, že úrovne osobnostných vlastností sa líšia v závislosti od poradia narodenia a počtu súrodencov,“ píšu v Proceedings of the National Academy of Sciences autori výskumu.
Veľkosť rodiny a poradie narodenia vplýva na našu osobnosť
Štúdia tiež zistila, že počet súrodencov, s ktorými ste vyrastali, zohráva veľkú úlohu pri formovaní určitých osobnostných vlastností. Ukázalo sa napríklad, že ľudia z rodín so šiestimi a viac deťmi dosiahli vyššie skóre v láskavosti a pokore v porovnaní s tými z domácností s jedným dieťaťom.
Avšak iba jedináčikovia a najstaršie deti zaznamenali o niečo vyššie skóre v otvorenosti voči novým skúsenostiam, ktoré zahŕňajú črty ako intelektuálna zvedavosť a kreativita.
Čo prvorodené deti?
Predchádzajúce štúdie zistili, že prvorodení sú o niečo múdrejší ako neskôr narodené deti a kanadská štúdia to tiež preukázala. Vedci však zistili aj iné rozdiely. Ľudia s väčším počtom súrodencov mali tendenciu dosahovať vyššie skóre v dvoch črtách spojených so spoluprácou, a to v ústretovosti a v tendencii správať sa k ostatným čestne a úprimne. V tomto smere stredné deti vynikli a dosiahli o niečo vyššie skóre ako prvorodení a najmladší súrodenci.
Prvorodené deti však ukázali miernu výhodu v otvorenosti novým skúsenostiam, čo možno odrážalo ich úlohu priekopníkov v rámci rodiny.
Čo si z tejto štúdie a jej výsledkov môžeme zobrať?
Tento výskum preukázal, že počet súrodencov i poradie narodenia hrajú dôležitú úlohu pri formovaní našej osobnosti. Aby sme z detí vychovali láskavých a kooperatívnych ľudí, je dôležité vytvárať pre deti takéto prostredie, ktoré láskavosť a spoluprácu podporuje.
Rodičovstvo nie je o dokonalosti a každá rodina je jedinečná. Dôležitá je ale láska a bezpečné prostredie. Veľa môžeme urobiť tým, že povzbudzujeme súrodencov k spolupráci a vzájomnej podpore namiesto pestovania súťaživosti a porovnávania. Deti vyrastajúce v takomto podporujúcom prostredí majú vyššiu šancu, že z nich vyrastú láskaví a empatickí ľudia.
Aby sa prostredné deti necítili prehliadané a znevýhodnené, je tiež treba snažiť sa pravidelne venovať každému dieťaťu čas jeden na jedného.
Použité zdroje: theguardian.com, mother.ly